Oct 022011
 

FPV Hirta jest okrętem (statkiem?) zbudowanym przez Grupę Remontowa w 2008 roku dla Szkockiej Agencji Ochrony Rybołówstwa. Projekt został wyróżniony przez Royal Institute of Naval Architects w kategorii małych statków w tym samym roku. Piszę o tym dlatego, że przy okazji bardzo racjonalnych rozważań na temat okrętów dla Marynarki Wojennej, przypomniałem sobie o zwykłej przyjemności podziwiania sylwetek okrętów. Nie bez powodu w języku angielskim statek jest rodzaju żeńskiego.”Ona” potrafi być piękna lub nie. Dla mnie Hirta ma swój urok a jako okręt wojenny prezentowałaby się bardzo rasowo. Porównując z L’Adroit, najnowszym produktem DCNS, L’Adroit jest pewnie bardziej zaawansowany technologicznie i funkcjonalnie, ale po prostu brak mu wdzięku, zwłaszcza w roli okrętu wojennego.
Zupełnie na marginesie, zapatrzeni w korwety i fregaty chyba nie dostrzegamy, że zdolności do budowy okrętów patrolowych już w Polsce istnieją i warto by było w to zainwestować. W końcu Offshore Patrol Vessels to chyba najszybciej rozwijający się rynek na świecie.

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.