Nov 192011
 

Rok temu, przy okazji Littoral Ship Defence 2010, Dr. Eric Grove udzielił wywiadu i fragment chcę zacytować, zanim przejdę do własnej refleksji na ten temat:

Istnieje również ogólniejsze pytanie, a mianowicie jak długo walka na wodach przybrzeżnych będzie skupiać naszą uwagę. Stało się niemal rutyną rozpoczynać prezentację w stylu “jesteśmy w okresie zorientowania na wodach przybrzeżnych i tak najprawdopodobniej zostanie”. Niekoniecznie. Tak może być przez pewien czas, ale to się może zmienić. Otrzymaliśmy wielką lekcję historii w XIX wieku, kiedy walka na wodach przybrzeżnych dominowała od 1815 do połowy lat 1880-tych. Potem działania na otwartych oceanach powróciły (…)

I muszę stwierdzić, że jedna rzecz, która mi się całkiem podoba w USS Independence to to, że przy takiej formie kadłuba, myślę że będzie on bardziej odpowiedni do działań na odległych wodach iż jego konkurenci.
(…)
To prowadzi mnie do kluczowego argumentu: marynarka wojenna musi być elastyczna. Musi działać w szerokim spektrum warunków.

Rok później mamy w Stanach dużo dyskusji o Sea-Air Battle nawet jeśli nie do końca wiadomo co to jest. Najczęściej w kontekście Chin, chociaż oficjalnie każdy się odżegnuje od podania jakiegokolwiek konkretnego przeciwnika. Są głosy, że obszar hipotetycznych działań może sięgnąć zewnętrznego łańcucha wysp.

Wystarczy popatrzeć na powyższą mapę by zrozumieć jak bardzo nam się zmieniła skala “wód przybrzeżnych” i jak spojrzenie historyka może być dalekowzroczne. Ale to oznacza również starą prawdę, że dzielność morska zawsze była w cenie.

Refleksja jest banalna – trzeba oddzielić chwilowe trendy od wymagań strategicznych. Wyodrębnienie takich wymagań wzywa do ciągłej pracy koncepcyjnej. Chciałoby się powiedzieć, że “Polacy nie gęsi… i swój koncept mają”.

P.S. Zupełnie przypadkiem, wspomniany cytat jest argumentem przeciwko małym okrętom rakietowym, o których mowa w poprzednim wpisie, chociaż z innych powodów niż dyskutowane.

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.