Mar 292012
 

Moją pierwszą i instynktowną reakcją na prezentację Koncepcji Rozwoju MW jest uznanie dla Pana Ministra Siemoniaka. Niezależnie od zawartości prezentacji, najważniejszą rzeczą jest szansa na przełamanie impasu. Wiarygodność tej szansy Minister Siemoniak buduje na spełnianiu swoich zapowiedzi. Dotyczy to zarówno daty planu dla MW jak i przetargu na śmigłowce. Należy sobie tylko życzyć, aby politycy w ten sposób budowali poparcie dla swoich koncepcji.

Ważne jest również to, że tocząca się dyskusja może zostać ukierunkowana i w rezultacie być bardziej efektywna. To wymaga od wszystkich dyskutantów, reprezentujących nierzadko bardzo odmienne poglądy, dostrzeżenia w propozycji planu rozwoju MW aspektów pozytywnych. Nie oznacza to bynajmniej, że jako bloger nie pozwolę sobie na odrobinę polemiki! Niemniej, chyba w interesie wszystkich zwolenników floty leży udzielenie tej koncepcji kredytu zaufania, niezależnie od wyrażanych wcześniej opinii.

Zarówno sama prezentacja jak i niektóre określenia pozostawiają pewne luki dla interpretacji, co może jest i dobrze, bo daje pewną elastyczność w realizacji koncepcji. Myślę, że dobrym znakiem jest zostawienie przez Ministra Siemoniaka uchylonej furtki dla Gawrona. Mamy do wyboru, wyrzucić 400 mln PLN, albo dołożyć może ze 200 mln i uzyskać okręt mieszczący się w ramach przedstawionej koncepcji.

Życzę więc wszystkim interesującej lektury i zachęcam do kontynuowania dyskusji na temat przyszłości Marynarki Wojennej.

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.