May 242013
 

To chyba będzie jeden z najkrótszych wpisów na tym blogu. Po prostu zachęcam do przeczytania w całości tekstu na DefenseNews As Firms Target Exports, Offsets Create Headaches. Konkluzja jest dość prosta – zobowiązania offsetowe stają się powoli dla oferentów obciążeniem, mimo że firmy widzą offset jako okazję do wykorzystania, ale jest to raczej  wynik presji na sprzedaż. W końcowym efekcie firmy w taki, czy siaki sposób owe obciążenia przenoszą na klienta. Koło się zamyka. Z kolei transfer technologii jest w rzeczywistości podcinaniem gałęzi, na której się siedzi. Pojedyncza transakcja, nie ważne jak lukratywna połączona z transferem technologii powoduje w krótkim czasie powstanie tzw. “generyków” czyli produktów tańszych opierających się na przekazanej technologii.

Czy jest z tego jakieś wyjście? Pewnie tak. Jak wspominałem w poprzednim wpisie, sens miałoby wybranie kilku technologii, w której mielibyśmy szansę być “kimś”. To mogłoby zaowocować szczególnym przypadkiem wymiany na technologie lub współdzielenie się owocami rozwoju przekazanej wcześniej technologii. Mówiąc już bardzo kolokwialnie – ile można “wycisnąć” z dostawcy? Niestety, jeśli wyciśniemy za dużo to nasz partner może stracić zdolność do inwestowania w rozwój swoich własnych technologii i po prostu wypadnie z rynku, a kto chce mieć takiego dostawcę?

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.